KOSTEL SVATÉ KUNHUTY NA HLÍNĚ

Původní kostel v Hlíně byl postaven v roce 1208. Nahradil jej současný barokní jednolodní chrám se segmentově ukončeným kněžištěm a hranolovou věží nad severozápadním průčelím, který postavil v roce 1771 Jan Karel Hromádko. Starý kostel, stojící jižně od nynějšího, byl zbořen v roce 1793, nový byl vysvěcen o rok později rosickým děkanem.

- Obraz svaté Kunhuty nad hlavním oltářem je z roku 1746 a namaloval jej malíř Josef Mayer.- Nejcennější památkou interiéru je dřevořezba svaté Kateřiny z 80. let 15. století. V roce 2000 byla středem zájmu na výstavě Velká Morava v Brně. Dnes je uložena v církevním depozitáři, aby se předešlo jejímu odcizení. Věž kostela je 23 metrů vysoká.